Tetování

Jak pečovat o nové tetování

Ochrannou folii odstraňte po uplynutí 4 hodin od její aplikace (v případě nutnosti i více hodin, ale max. 12)! Tetování osprchujte vlažnou čistou vodou k omytí používejte antibakteriální mýdlo (např. Protex), aplikujte pouze rukou. Jemně (přikládáním) osušte tetování čistým ručníkem. Naneste hojivou mast (Calcium panthotenicum, Bepanthene Plus).

Tetování dále nezakrývejte žádnými neprodyšnými materiály! Vyvarujte se konzumaci alkoholu (zrychluje krevní oběh a krvácení odplavuje pigment z kůže). Pokud by se stalo, že se vám kůže v místě tetování přilepí k oděvu, popř. k lůžkovinám apod., nejprve místo navlhčete a teprve odmočenou látku opatrně oddělte od kůže. 

Aplikujte tenkou vrstvu hojivé masti 3x denně než se stroupky zahojí a odpadají, potom stačí 1x denně. Mast použijte hlavně po sprchování nebo omytí tetování, ta by měla zůstávat stále mírně vlhká. Svědění je normální (projev fáze hojení), ale dokud nebude kůže v místě tetování zahojená, neškrábejte ji!!! Také stroupky, které se vytvoří, neodlupujte ani neseškrabujte - s nedohojeným stroupkem vytrhnete i kůži s barvou pod ním! Nenavštěvujte saunu, solárium, bazén, posilovnu, nekoupejte se v rybníce ani řece apod.! Nekoupejte se ve vaně, pouze se sprchujte! Nevystavujte tetování slunci!

Tetování se hojí přibližně 3 týdny. Chovejte se k čerstvému tetování jako k otevřené ráně. V místě tetování nenoste žádné dráždivé nebo drsné materiály, ani přes ní nenoste příliš těsné oblečení (opasky, ramínka podprsenky, tvrdé okraje bot apod.). Nepoužívejte žádné jiné hojivé masti, než které Vám doporučil tatér (např. Framykoin)! Vytvoří-li se Vám v tetování malé bílé vřídky (podobné akné), omezte užívání masti ! Při pobytu na slunci vždy aplikujte ochranný krém s vysokou hodnotou UV.

Zdravotní kontraindikace tetování

Tetování je činnost, která porušuje integritu lidské kůže, proniká pod pokožku, způsobuje lehké krvácení a přímo do organizmu vpravuje cizorodé látky (barviva), které v určitých případech mohou způsobit i vážnější komplikace. Tetování lze provést pouze na absolutně zdravou pokožku bez jakýchkoliv chorobných příznaků. Je samozřejmé, že tetování nemohou podstoupit lidé, kteří trpí určitými nemocemi.

Cukrovka – Diabetes mellitus – obecně jej můžeme charakterizovat tak, že jde o zvýšenou koncentraci glukózy v krvi a ztráty cukru do moči. Vzhledem k vysoké koncentraci cukru v krvi probíhá hojení pokožky déle a tetování může způsobit nehojící se plísňová nebo hnisavá onemocnění. Pokud je tedy člověk těžkým diabetikem, tetování se nedoporučuje a je zbytečným rizikem.

Infekční onemocnění – tetování se nesmí provádět u osob trpících jakoukoliv infekční nemocí – virová hepatitída, AIDS ( z hlediska ochrany vlastního zdraví, ale i zdraví ostatních klientů, je třeba ke každému přistupovat tak jako by byl HIV pozitivní), onemocněním dýchacího traktu, různými virózami ale i banální rýmou.

Alergie – pokud je klient těžkým alergikem, trpící na exérmy či nesnášenlivostí různých kovů, které při styku z pokožkou mohou způsobovat potíže, není možné tetování provést z důvodu špatného hojení inkriminovaného místa.

Kožní onemocnění – pokud klient trpí jakoukoliv kožní nemocí (psoriáza, plísňové onemocnění aj.) není možné tetování provést. Tetovat je možno pouze pokožku zdravou bez zjevných příznaků jakéhokoliv onemocnění.

Keloidní jizvy – pokud má klient sklon k tvorbě keloidních jizev je lepší tetování neprovádět, protože výsledný efekt by nemusel být optimální.

Těhotenství – pokud máme zájem o tetování v těhotenství, šestinedělí či době kojení je třeba od tohoto upustit a počkat si na dobu alespoň 3 měsíce po ukončení kojení. Tetování představuje jek fyzickou tak psychickou zátěž a v této době obojí není vhodné.

Osoby pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek – každý člověk by k tetování měl přistupovat zodpovědně a alkohol či jiné drogy mohou způsobit zvýšenou krvácivost.

Nemoci krve – klienti s poruchami srážlivosti krve, či jinými nemocemi krve nemohou tetování podstoupit

Osoby psychicky labilní – tetování je částečně bolestivou záležitostí a je třeba zvážit, zvláště u osob citlivých na bolest, míru rizika. Dále osoby s jakoukoliv psychickou zátěží, či onemocněním, by si měli zákrok dobře rozmyslet.

Dárci krve – pokud jste dobrovolným dárcem krve, je třeba počítat s tím, že 1 rok po tetování (permanentní make-up, piercingu, endoskopii či laparoskopické operaci) je darování krve zakázáno.

Děti a nezletilci – tetování je možné až od 18 let, kdy je za sebe člověk právně zodpovědný. Do té doby je nutný souhlas rodičů. Je však lépe počkat do dovršení 18 let z důvodu psychické, fyzické a sociální vyzrálosti.